På denna webbplats använder vi cookies.
Genom att fortsätta vara inne på webbplatsen godkänner du hur vi använder cookies. Här får du mer information och vilka inställningar du kan göra

Marktjänst

Här finns marktjänstbolag och annan service per flygplats.

Det är obligatoriskt att anlita marktjänstbolag eller teckna lokalt avtal om egenhantering för samtliga flygningar till och från Swedavias flygplatser. Dessa arrangemang eller avtal ska vara överenskomna före ankomst och avgång.

Ovanstående gäller inte ambulansflyg och statsluftfartyg.

Stockholm Arlanda Airport

Marktjänstbolag (även ramp handling)


ASE Handling

Tel. 08-720 00 22
arn@asehandling.com
www.asehandling.com

Menzies Aviation  
Jesper Fredmark
jesper.fredmark@menziesaviation.com

Miguel Gomez
miguel.gomez@menziesaviation.com
Tel. +46 (0)708 91 60 68

Aviator
Erik Strandgren
Commercial Director
erik.strandgren@aviator.eu
Tel. +46 768 990 777


SAS Ground Handling Sweden AB
Commercial Manager – Airline contracts
Michael Brown
michael.brown@sas.se

Sweport
Veronica Hemström 
veronica.hemstrom@sweport.se

Grafair Jet Center
+46-8-98 26 00
arlanda@grafair.se
Johan Emmoth, FBO Manager
+46-707-310 286

Annan service

Cateringbolag


Gate Gourmet

Jan Bergblom, Operational Manager
jbergblom@gategourmet.com
Tel. +46 705 516 24 58

Klara Go I Sweden AB
Anders 
anders@klarago.se
+46 70 732 03 27
www.klarago.se


LSG Sky Chefs 

arn.dispatch_4@lsgskychefs.com
Tel. +46 (0)739 10 86 35

Arne Malmberg
arne.malmberg@lsgskychefs.com
+46 73 026 17 17 

Flygfraktföretag


APH Logistics AB

Sales & administration
Tel. +46 8 79 79 176
contact@aphlogistics.se

Cargo Center Sweden / SACT AB
Director Airline Contracts & Services
Magnus Ohlin
magnus.ohlin@cargocenter.se
Tel. +46 70 585 59 59
www.sact.se
www.cargocenter.se

Spirit Air Cargo Handling Sweden

Commercial Manager – Airline contracts
Michael Brown
michael.brown@sas.se

Commercial Manager – Forwarders
Anders Brag
anders.brag@sas.se
Tel. +46 70 997 38 34

Tankningsbolag


AFCO AB

Simon Mueller
Tel: +49 40 639 52 956
Mobil: +49 174 3160 769
per@afco.se

Stockholm Fuelling Services AB
Tel: 08-585 540 90
Kontakt: Jörgen Lindqvist
Tel. 0705-45 24 03