​Kända svenskar lånar ut sina ansikten till entreprenörer som räddar världen

2019-09-03, kl. 12:35

Porträttgalleriet Welcome to my hometown på Stockholm Arlanda Airport byter skepnad. Under en vecka i september ersätts kända svenskar som Caroline Winberg, Joel Kinnaman, Josephine Bornebusch och Axwell & Ingrosso av finalisterna i nystartade Norrsken Award: tio entreprenörer som arbetar för att göra världen till en bättre plats.

Porträttgalleriet ”Welcome to my hometown” på Stockholm Arlanda Airport byter skepnad. Under en vecka i september ersätts kända svenskar som Caroline Winberg, Joel Kinnaman, Josephine Bornebusch och Axwell & Ingrosso av finalisterna i nystartade Norrsken Award: tio entreprenörer som arbetar för att göra världen till en bättre plats. Utöver det kommer finalisterna även att synas på innerstadens synligaste reklamplatser: de hundratals stora flaggor som hänger vid Stockholms tullar, vid Stockholms central, utanför Slottet och Stadshuset samt på ett flertal paradgator i centrala Stockholm.

– Hur man än kommer till Stockholm kommer det första man möts av att vara entreprenörer som gör världen till en bättre plats. På samma sätt som Silicon Valley är hemstaden för entreprenörer oavsett om det står Indien, Sverige eller USA i passet är Stockholm den nya hemstaden för den nya sortens entreprenörer, de som arbetar med våra största samhällsutmaningar såsom miljöfrågor, svält, fattigdom, cancer eller diskriminering. De förtjänar att hyllas, säger Eric Ljunggren, global kommunikations- och marknadschef på Norrsken.

Norrsken Award är Nordens största pris för impact startups, nystartade företag som arbetar med våra största globala utmaningar. Hundratals nominerade har nu blivit tio finalister. Den 19 september kommer tre vinnare att utses på en stor gala. Priset: ett stockholmsbaserat team från några av världens ledande rådgivare på McKinsey & Co, Brunswick Group och Mannheimer Swartling som i sex månader arbetar för vinnarna med strategi, kommunikation, marknadsföring, juridisk rådgivning och ett globalt nätverk i världsklass.

Vinnarna kommer även att under ett år få ta plats bland de kända svenskar som välkomnar resenärer till Arlanda och Stockholm.

– Swedavia är världsledande när det gäller att driva klimatsmarta flygplatser och målet är noll utsläpp 2020 från vår egen verksamhet. Flyget måste ställa om och bli hållbart, det är lika självklart som att flyget kommer vara en viktig del av framtidens transporter. Därför är innovation och ny teknik avgörande för branschen, såsom bioflygbränsle och fortsatt utveckling av el- och hybridflyg. Vi inleder nu ett samarbete med Norrsken Foundation under Impact Week då entreprenörer lyfts fram som fokuserar på stora framtida utmaningar, som klimatfrågan, säger Jonas Abrahamsson, VD och koncernchef på Swedavia.

Norrskens Global Partnership Manager Johanna Blendow ser stora möjligheter i samarbetet med Swedavia.

– Vi tror på att jobba med samhällets existerande infrastruktur för att genom tech och innovation främja ett hållbart och konkurrenskraftigt Sverige. Vi är otroligt stolta över vårt partnerskap med Swedavia, som ger oss en fantastisk möjlighet att uppmärksamma och hylla samhällets framtida förebilder: entreprenörer som strävar mot en bättre värld, säger Johanna Blendow , Global Partnership Manager på Norrsken.

Startskottet för samarbetet består av att tio personer i Arlandas porträttgalleri Welcome to my hometown upplåter sina platser till Norrsken Award-finalisterna under en vecka.

– De tre vinnarna som utses blir deltagare i galleriet under ett år då de kommer att hälsa välkomna till Stockholm som är synonymt med tech, entreprenörer och hållbarhet. Detta är vårt sätt att uppmärksamma entreprenörerna och deras viktiga arbete för en mer hållbar värld, säger Jonas Abrahamsson, VD och koncernchef på Swedavia.

Samarbetet mellan Norrsken och Swedavia är unikt. Varken företag eller andra har kunnat, eller kommer att kunna, köpa sig en plats i porträttgalleriet på Arlanda.

– Norrsken är en svensk stiftelse som inte är vinstdrivande. Deras uppdrag är att stödja företag och organisationer som arbetar för en positiv inverkan på samhället. Idén är ett resultat av gemensamma möten då vi diskuterade inom vilka områden vi skulle kunna samarbeta kring innovation och hållbarhet, säger Jonas Abrahamsson, VD och koncernchef på Swedavia .

Beslutet att låna ut sin plats till de tio finalisterna är ytterst de kända svenskarnas.

– Vi har kontaktat samtliga själva. Och samtliga tackade omedelbart ja. De är fina människor, som vill hylla andra fina människor, säger Norrskens Eric Ljunggren .

De kända svenskar som lånar ut sina ansikten till entreprenörer är:

Axwell & Ingrosso, DJ:s
Björn Frantzén, kock
Caroline Winberg, supermodell
Claesson, Koivisto & Rune, arkitekter/designers
Helena Helmersson, hållbarhetschef HM
Joel Kinnaman, skådespelare
Josephine Bornebusch, skådespelare/regissör
Lina Thomsgård, direktör Stockholms kvinnohistoriska
Monica von Schmalensee, arkitekt
Thomas Sandell, arkitekt

2019 års finalister i Norrsken Award

1. 1928 Diagnostics

Saving the power of antibiotics through a digital solution for efficient outbreak tracing and precision diagnosis (to reduce oversubscription)

2. Altered
Water saving nozzle, a simple upgrade to faucets and showers that radically reduces water consumption with 85-98% (adapted to the majority of international standards)

3. Exeger
Gives consumer electronic eternal battery life based on renewable energy through light cells powered by any light incl. outdoor (sun) and indoor (lamps, candlelight etc.)

4. ICEYE
Global satellite monitoring for e.g., flood mapping, monitoring of crops, icebergs, oil spills and illegal fishing

5. Ignitia
Accurate weather forecasts for farmers in tropical areas, increasing yields 60% on average and working farmers out of poverty

6. Miiskin
Early detection of melanoma skin cancer through a structured process for skin examinations built around personal photos

7. N2 Applied
Improving global food production by allowing farmers to produce their own fertilizer from manure, air and renewable energy thus reducing the use of industrial fertilizer, improving competitiveness of organic farming and increasing food production in emerging markets

8. Northvolt
Enabling the European transition to renewable energy through green battery production in a state of the art production facility based on renewable energy with a vision to become fully circular by including e.g., a recycling plant

9. Re:newcell
Closing the loop on fashion through textile recycling, the world’s first producer of high quality textile raw materials from post-consumer textile waste at an industrial scale

10.Sana Labs
Personalized education based on Artificial Intelligence, increasing student results with 80% and applicable in any target group (e.g., K-12, language for immigrants, re-/upskilling) and subject

Founders and Contact details

1928 Diagnostics
Kristina Lagerstedt ( kristina.lagerstedt@1928diagnostics.com )
Susanne Staaf ( susanne.staaf@1928diagnostics.com )
Erik Kristiansson ( erik.kristiansson@chalmers.se )
Olof Sköld ( olof.skold@maurten.com )

Altered
Johan Nihlén ( johan@alteredcompany.com )
Mikael Abbhagen( mikael@alteredcompany.com )
Kaj Mickos ( kaj@alteredcompany.com )

Exeger
Giovanni Fili ( Giovanni.Fili@exeger.com )

ICEYE
Rafal Modrzewski ( rafal.modrzewski@iceye.fi )
Pekka Laurila ( pekka.laurila@iceye.fi )
contact: nina.gurejev@iceye.fi

Ignitia
Liisa Smits ( liisa.smits@ignitia.se )

Miiskin
Jon Friis ( jon@miiskin.com )
Nikolaj Falstie-Jensen ( nikolaj@miiskin.com )
Daniel Tronier ( daniel@miiskin.com )

N2 Applied
Rune Ingels ( rune@n2.no )
Grete Sonsteby ( grete@n2.no )

Northvolt
Peter Carlsson ( peter@northvolt.com )
Paolo Cerruti ( paolo@northvolt.com )
Contact: jesper@northvolt.com

Re:newcell
Henrik Norlin ( henrik@girindus.se )
Gunnar Henriksson ( gunnar.henriksson@kau.se )
Christoffer Lindgren ( christofer.lindgren@renewcell.com )
Mikael Lindström ( mil@kth.se )

Sana Labs
Joel Hellermark ( joel@sanalabs.com )
Anna Nordell-Westling ( anna@sanalabs.com )

För mer info: www.norrskenimpactweek.org och www.norrsken.org

För frågor om Norrsken: info@norrsken.org

För frågor om Swedavia: pressjouren på telefon 010-109 01 00 eller press@swedavia.se