Gå till innehåll

Swedavia gör historisk satsning på Arlanda – nya villkor ska stärka flyget i hela Sverige

2026-10-30, kl. 13:00

Från januari 2027 inför Swedavia en helt ny modell för flygbolagens avgifter. Förändringen är den största i sitt slag i Swedavias historia och ska stärka både inrikestrafiken och Arlandas utveckling som internationellt nav. 

– Sverige behöver goda flygförbindelser, både inom landet och med resten av världen. Det är viktigt för svensk tillväxt och konkurrenskraft, men också för människors möjligheter att mötas. För att lyckas behöver vi utveckla Arlanda som navet i vårt flygplatsnät och som Sveriges ledande internationella flygplats, säger Mats Johannesson, Swedavias vd och koncernchef.

Från och med 2027 får flygbolag som erbjuder täta förbindelser mellan Arlanda och mindre flygplatser betydande rabatter på sina start- och passageraravgifter. Rabatterna omfattar såväl inrikeslinjer, exempelvis till Göteborg, Malmö och Luleå, som utrikeslinjer till destinationer som Gdansk och Bergen. Swedavias befintliga program för nya flyglinjer och ökad trafik fortsätter samtidigt att gälla utan förändringar.

– Med den nya modellen kan vi ge bättre förutsättningar för flygbolag som satsar på täta förbindelser till och från Arlanda. Det stärker tillgängligheten inom Sverige och förbättrar möjligheterna att resa vidare ut i världen. Samtidigt fortsätter vi att stötta flygbolag som etablerar nya destinationer eller utökar sin trafik på våra flygplatser, säger Mats Johannesson.

Förändringen kommer att innebära en satsning på närmare en miljard från Swedavia under de kommande fem åren, i form av rabatter till flygbolagen. Syftet är att stärka trafikutvecklingen på Arlanda.

Den nya modellen börjar gälla den 1 januari 2027. 

För mer information, kontakta Swedavias presstjänst på telefon 010-109 01 00 eller press@swedavia.se.